Сухожильний ганглій (гігрома) є доброякісним, пухлинним, кістоподібно новоутворення, виникає в області сухожильних піхв або суглобів. Найчастіше сухожильний ганглій утворюється на тильній стороні кисті, але також досить часті випадки гігроми колінного суглоба, рідше на тильній стороні стопи. Не зафіксовано жодного випадку переродження ганглія в злоякісну пухлину.

У більшості випадків причинами виникнення і розвитку сухожильного ганглія є постійна дія (наприклад, тертя або тиск) на певну область, саме тому цю хворобу часто називають професійним захворюванням. По суті гігрома є дегенеративною синовиальной кістою.

Діагностика і симптоматика. Симптоми, лікування і діагностика гігроми досить важливі, хоча сам сухожильний ганглій не вважається небезпечним, але він може викликати болі при роботі сухожилля і часто стає досить помітним візуально, а в запущених стадіях починається здавлення посудин, що призводить до застою крові у венах і болів. При пальпації ганглій визначається, як пухлиноподібне, округле і малорухоме утворення, що має чіткі межі. Виникає в районі суглоба і відрізняється твердо-еластичною консистенцією. Коли сухожильний ганглій ще малий, хворий зазвичай не випробовує ніякого дискомфорту. Але зі збільшенням розмірів з’являються болі, що зазвичай характеризуються як тупі і ниючі, які турбують сильніше під час фізичних навантажень.

Шкіра над місцем утворення сухожильного ганглія може ставати шорсткою і щільною, але також нерідкі випадки, коли шкіра залишається незмінною. Основні види сухожильного ганглія. Ганглій має з’єднувальнотканинну капсулу, нерідко вона багатошарова. Усередині капсула складається з порожнин, яких може бути декілька або всього одна. У цих порожнинах знаходиться синовиальная рідина, що загусла.

Існує декілька видів гігроми:

– Клапан – в місці з’єднання капсули гігроми і материнської оболонки утворюється клапан. Коли тиск у батьківській порожнині збільшується за допомогою навантажень або травми, синовиальная рідина починає затікати в порожнини ганглія, проте не відходить назад, оскільки блокується клапаном.

– Співустя – порожнини сухожильного ганглія мають співустя разом з’єднання з сухожильною піхвою або суглобом. У таких випадках рідина з гігроми, час від часу, виливається і наповнює материнську порожнину.

– Ізольована – в цьому випадку порожнина ганглія повністю ізольована і відокремлена від материнської оболонки. Але все ще має з нею місце зрощення.
Лікування.

Існують неоперативні методи лікування сухожильного ганглія, але зазвичай до них прибігають тільки доки гігрома ще маленька. Одним з таких методів є масаж і спеціальні медикаменти. Зазвичай завдяки професійному масажу гігрома значно зменшується або навіть повністю знищується. Іноді медичні препарати вколюються прямо в тіло гігроми. Сухожильний ганглій, лікування консервативне і хірургічне: – Консервативне лікування: Коли гігрома ще невелика, може застосовуватися метод її механічного розчавлювання. Це дуже болюча процедура, яка до того ж щедра на рецидиви. Річ у тому, що при розчавлюванні рідина, що знаходиться в порожнинах ганглія, може виливатися в навколишні тканини. Іноді можуть початися запальні реакції або навіть нагноєння. А пошкоджена оболонка, через якийсь проміжок часу може відновитися і тоді скоріш всього виникне нова гігрома. У офіційній медицині цей метод майже не застосовується з 80-х років минулого століття із-за своєї жорстокості, хворобливості і малоефективності. Ще один спосіб консервативного лікування це пункція гігроми, цей метод застосовується не лише з лікувальною метою (коли з якихось причин немає можливості зробити операцію), так і для діагностики (вміст ганглія беруть на дослідження).

Для лікування з ганглія відкачується рідина, потім порожнина наповнюється спеціалізованими препаратами, які сприяють склерозуванню капсули ганглія. Після цього на місце, де знаходитися гігрома накладають пов’язку і гіпс для іммобілізації кінцівки на тиждень. Іммобілізація важлива, щоб понизити вироблення синовиальной рідини. – Хірургічне лікування: коли консервативні методи виявляються неефективні, а гігрома заподіює біль, росте або ж занадто виділяється, то залишається тільки хірургічне втручання – бурсектомія. При цій операції синовиальная сумка повністю розрізає, потім проводиться видалення сухожильного ганглія і усіх його оболонок. Операцію можна проводити під місцевою анестезією, амбулаторно. Знеболювальний засіб вводиться навколо місця утворення ганглія і на усю операцію йде не більше години. Після операції місце, де була гігрома, скріплюється швами і у більшості випадків гоїться всього за 10 або 12 днів. Дуже важливо щоб після операції по видаленню сухожильного ганглія, прооперована ділянка кінцівки була твердо зафіксована, за допомогою гіпсової лонгети, яку знімають через 2-3 тижні. Поки рубець формується, не можна допускати рухів кінцівки в області, де був ганглій, інакше виникне ризик рецидиву.

 

Луконін О.В – лікар-хірург ВПРХ

Сухожильний ганглій (гігрома)
Show Buttons
Hide Buttons