У переважній кількості випадків гострий  і хронічний  біль в спині є доброякісним станом, і більшість пацієнтів не потребують проведення додаткових інструментальних досліджень. Однак необхідно знати ознаки серйозної патології при болю ( «червоні прапорці»):

 • дебют болю у пацієнтів у віці старше 55 років і молодше 20 років;
 • наявність в анамнезі злоякісного новоутворення;
 • збереження болю в спокої;
 • значна травма в недавньому анамнезі (падіння з висоти, автоаварія);
 • безпричинне зниження маси тіла;
 • відсутність поліпшення через один місяць оптимального лікування;
 • лихоманка;
 • болючість при пальпації і перкусії хребта;
 • наявність в анамнезі наркотичної залежності, ВІЛ-інфекції, застосування імуносупресантів (в тому числі кортикостероїдів);
 • симптоми ураження спинного мозку (чутливі розлади на тулубі і в кінцівках – провідникові порушення чутливості), слабкість в кінцівках, тазові розлади;
 • симптоми ураження корінців кінського хвоста (порушення чутливості в ногах і аногенітальний області, тазові розлади, слабкість в ногах).

У всіх перерахованих випадках необхідно проведення рентгенографії відповідних відділів хребта в прямій і бічній проекції, загального аналізу крові та сечі, а при підозрі на остеомієліт, епідуральний абсцес, ураження спинного мозку і корінців, а також в діагностично сумнівних випадках – магнітно-резонансної томографії (МРТ ) попереково-крижового відділу хребта. При необхідності уточнення стану кісткових структур в ряді випадків після проведення рентгенографії показана комп’ютерна томографія і / або сцинтиграфія хребта.

При виявленні «червоних прапорців» всім пацієнтам з гострим  або хронічним болем у спині рекомендується одноразово виконати рентгенографію хребта в прямій і бічній проекції з метою виключення в першу чергу пухлинного або інфекційного ураження хребта, а також переломів і зсувів хребців внаслідок травм і остеопорозу. При виявленні спондилолістезів (зміщення тіл хребців в сагітальній або фронтальній площині) рентгенографічне дослідження слід повторити з функціональними пробами для визначення ступеня нестабільності, лістезу і уточнення показань до оперативного лікування. Повторне рентгенографічне обстеження при хронічному неспецифічному болю в спині без «червоних прапорців» недоцільно.

При больовому синдромі в грудній клітці всім пацієнтам вже при першому зверненні повинні бути зроблені електрокардіографія і рентгенографія легенів для виключення соматичної патології (ішемічної хвороби серця, інфекційного і об’ємного процесу в легенях і середостінні) як основної причини больового синдрому.

Для дискогенной патології характерні ознаки ураження окремих шийних, поперекових і крижових корінців (іррадіація болю в руку або ногу, що поєднується зі зниженням сили і порушеннями чутливості в зоні іннервації відповідного корінця, симптоми натягу), що вимагає виконання МРТ. При порушеннях чутливості в ногах і аногенітальний області, тазових розладах, парезах в кінцівках (свідчать про поразку корінців кінського хвоста), гіперрефлексії та патологічних стопного знаки (які свідчать про мієлопатію) необхідне проведення МРТ з контрастуванням для уточнення меж і ступіня злоякісності об’ємних процесів.

Пацієнти з неспецифічної болем в спині без «червоних прапорців» та ознак корінцевої компресії не потребують МРТ хребта не тільки з економічної, але і з психологічної точки зору. Ймовірне виявлення грижі міжхребцевого диска (яка є більш ніж у половини здорових людей після 40 років і в переважній більшості випадків прямо не пов’язана з больовим синдромом) може індукувати у пацієнта кінезіофобію (страх рухів) і неправильні уявлення про причини болю і перспективи одужання.

Лікар-невролог поліклінічного відділення                                        Л. Баздерева 

Діагностика болю в спині
Show Buttons
Hide Buttons