Варикозна хвороба нижніх кінцівок або варикозне розширення вен нижніх кінцівок – захворювання, яке супроводжується збільшенням просвіту вен, витончення венозної стінки, утворенням аневризмоподібних вузлуватих розширень. Це найпоширеніше захворювання периферичних судин. Різні форми цього захворювання у жінок зустрічаються в три рази частіше ніж у чоловіків.
В основі даного захворювання лежить вроджена чи набута недостатність клапанного апарату вен, слабкість судинної стінки, що проявляється зворотним кровотоком при опусканні ноги або тривалому перебуванні в положенні стоячи або сидячи.
Фактори ризику розвитку варикозної хвороби
Виділяють кілька факторів, що збільшують ризик розвитку варикозу:
1. Генетична схильність, що обумовлює слабкість судинної стінки внаслідок недостатності сполучної тканини.
2. Вагітність. Вважається, що варикоз при вагітності розвивається через збільшення об’єму циркулюючої крові і здавлення заочеревинних вен вагітною маткою.
3. Надмірна вага. Ожиріння – доведений фактор ризику виникнення варикозу. Якщо індекс маси тіла збільшується до 27 кг / м2, ризик розвитку захворювання зростає на 33%.
4. Спосіб життя. Ризик розвитку варикозу збільшується при тривалому перебуванні в положенні сидячи або стоячи, постійних статичних навантаженнях, особливо пов’язаних з підйомом ваги.
5. Особливості харчування. Високий ступінь переробки харчових продуктів і зниження в раціоні сирих овочів і фруктів призвели до постійного дефіциту рослинних волокон, необхідних для відновлення структури венозної стінки і хронічних запорів, які є причиною перманентного підвищення внутрішньочеревного тиску.
6. Порушення гормонального балансу. Останнім часом широко застосовуються засоби гормональної контрацепції і гормональних препаратів при лікуванні остеопорозу і клімактеричного синдрому. Доведено, що естрогени і прогестерон, а також їх похідні знижують тонус венозної стінки за рахунок поступового руйнування колагенових і еластичних волокон.
Симптоми
Основними симптомами варикозної хвороби нижніх кінцівок є:
– наявність розширених вен під шкірою;
– відчуття тяжкості, біль в ногах;
– набряклість нижніх кінцівок тимчасова або постійна.
На ранніх стадіях діагностика варикозної хвороби складна, тому що відсутня основна її ознака – варикозне розширення вен.
Часто хворі відзначають, що невідомо звідки з’явилися венозні «візерунки» на гомілках і стегнах. Ця судинна сіточка турбує лише як косметичний дефект. Такі пацієнти часто якщо і звертаються до флеболога, то лише для усунення косметичного дискомфорту.
На початкових стадіях хвороби важкість у ногах, відчуття розпирання виникають при тривалому перебуванні в положенні сидячи або стоячи.
При тривалому навантаженні з’являються біль та набряк, які зазвичай виникають в вечорі. Після нічного відпочинку скарги повністю зникають.
Але варикоз, якщо їм не займатися, прогресує. На це вказує поява виступаючих над поверхнею шкіри варикозних вузлів – одного або кількох.Згодом кількість і діаметр розширених вен збільшується, вони стають звитими, темно-синіми, схожими на грона винограду. Все це супроводжується постійним відчуттям важкості в ногах, розпираючим болем, набряком, який не зникає. Поступово до цих симптомів приєднуються зміни шкіри. Спочатку вона стає сухою, темніє, з’являються ділянки посиленої пігментації – коричневі плями. Надалі починається розвиток ускладнень: виразка, тромбофлебіт (запалення вен), кровотеча з розширених вен.

Лікування
Існує безліч підходів до лікування варикозної хвороби, однак на сьогоднішній день найбільш ефективним методом є хірургічне лікування.
Медикаментозна і компресійна терапія використовуються і як допоміжні методи при оперативному лікуванні, і як самостійні методи при початкових стадіях варикозної хвороби і наявності протипоказань до оперативного лікування.

Профілактика
Отже, що необхідно робити для запобігання цьому захворюванню або його прогресуванню?
1) Слідкуйте за своїм харчуванням і вагою. Один з основних факторів ризику варикозу – це надлишкова маса тіла і малорухливий спосіб життя, так як в організмі тоді циркулює більше крові, що серйозно підвищує навантаження на судини. Фаст-фуд, борошняна, гостра і жирна їжа – найкращі «друзі» даного захворювання. Для профілактики варикозу вен віддавайте перевагу продуктам, що сприяють підтримці еластичності вен, з великою кількістю клітковини (білокачанна капуста, яблука, горіхи, ягоди). Хліб вибирайте з борошна грубого помелу.
2) Більше гуляйте пішки, робіть зарядку, відвідуйте басейн. Все це допоможе зміцнити судини. Але спорт буває різним. При схильності до варикозного розширення вен, слід уникати важких фізичних навантажень і деяких видів спорту, таких як теніс, важка атлетика, баскетбол, верхова їзда.
3) Відмовитися від улюбленої для більшості людей пози «нога на ногу», оскільки в цьому положенні вени стискаються.
4) Міняти види активності. Тривале перебування в положенні стоячи може негативно вплинути на рух крові по венах. Необхідно регулярно відпочивати протягом робочого дня, бажано з піднятими догори ногами.
5) Вибрати зручне взуття. Занадто тісне взуття або занадто високий каблук не приносять користі ногам. Флебологи вважають ідеальними стійкі каблуки заввишки 3-4 сантиметри, так як зовсім плоска підошва може викликати деформацію стопи, що також призводить до порушення циркуляції крові.
6) Корисними для венозної системи є контрастний душ, а також легкий масаж ніг.
Велику користь принесе щоденне виконання спеціальних вправ:
– підйом на носки. Початкове положення – стоїмо прямо, стопи паралельні один одному і притиснуті одна до одної. На рахунок раз – підніміться на носки, на рахунок два – опустіться у вихідне положення. Повторити 20-30 разів.
– «велосипед» з положення лежачи на спині. Дуже важливо при виконанні даної вправи випрямляти ноги до кінця.
Профілактика захворювання не займає надто багато часу і майже не вимагає спеціальних зусиль. Таким чином, можна не тільки запобігти розвитку варикозної хвороби, а й в цілому поліпшити стан здоров’я. І не варто відкладати нове життя «до понеділка» – краще почати жити повноцінно прямо зараз!

Лікар хірург міської лікарні №4                                                                                                                                     Михайлов О.І.

Варикозне розширення вен
Show Buttons
Hide Buttons