З віком зростає ймовірність забувати про деякі речі. Близько у 10-25% людей, яким більше 70 років, стаються порушення пам’яті та логічного мислення, зміна особистості внаслідок хвороби чи пошкодження мозку. Але цьому можна певною мірою запобігти. Коли говорять про вікові зміни в мозку, то часто вживають термін деменція.

 

 

Основні факти:
📌Деменція – це синдром, при якому відбувається деградація пам’яті, мислення, поведінки і здатності виконувати щоденні дії.
📌Деменція вражає, в основному, літніх людей, але вона не є нормальним станом старіння.
📌У всьому світі налічується близько 50 мільйонів людей з деменцією, і щорічно відбувається майже 10 мільйонів нових випадків захворювання.
📌Хвороба Альцгеймера є найбільш поширеною причиною деменції – на неї припадає 60-70% всіх випадків.
📌Деменція – одна з основних причин інвалідності і залежності серед літніх людей у всьому світі.
📌Деменція надає фізичне, психологічне, соціальне і економічне вплив не тільки на страждаючих нею людей, але і на і на людей, які здійснюють догляд за ними, на сім’ї і суспільство в цілому.
📌Її викликає не єдина причина: до деменції більш схильні жінки, курці, люди із замалою та надмірною вагою, фізично і соціально неактивні. Додатковими факторами ризику є діабет, гіпертензія, генетична схильність та високий рівень холестерину, порушення дихання уві сні та перенесений інсульт
Як розпізнати деменцію?
📝Рання стадія: рання стадія деменції часто залишається непоміченою, так як розвивається поступово. Загальні симптоми включають:
🔸забудькуватість;
🔸втрату відліку часу;
🔸порушення орієнтації в знайомої місцевості.
📝Середня стадія: у міру прогресування деменції до середньої стадії ознаки і симптоми стають більш явними і все більш звужуючими можливості. Вони включають:
🔸забудькуватість щодо недавніх подій та імен людей;
🔸порушення орієнтації будинку;
🔸зростаючі труднощі в спілкуванні;
🔸потреба в допомозі для догляду за собою;
🔸поведінкові труднощі, включаючи безцільне ходіння і задавання одних і тих же питань.
📝Пізня стадія: на пізній стадії деменції розвивається майже повна залежність і пасивність. Порушення пам’яті стають значними, а фізичні ознаки і симптоми більш очевидними. Симптоми включають:
🔸втрату орієнтації в часі і просторі;
🔸труднощі в розпізнаванні родичів і друзів;
🔸зростаючу потребу в допомозі для догляду за собою;
🔸труднощі в пересуванні;
🔸поведінкові зміни, які можуть посилюватися і включати 🔸агресивність.
Як запобігти?
🚴‍♂️Зверніть увагу на фізичні вправи
Займатися слід принаймні двічі на тиждень по 40 хвилин та інтенсивно, робити силові вправи, вправи на баланс і витривалість. Так, від фізкультури нікуди не подітися навіть на пенсії. Чому це діє:
Рух не дає гинути нейронам і підтримує нейропластичність. Адже коли ми рухаємося та тренуємо баланс, в мозку покращується кровообіг і виділяється фактор росту нервів BDNF. Це не дає гинути нейронам гіпокапму — вони відповідають за деякі види пам’яті та мозочку — він координує рухи. Від фізкультури виграє не лише мозок — саме силові вправи стають на заваді остеопорозу.
🎧Знайдіть час для музики
Гра на музичних інструментах, спів та просто прослуховування улюбленої музики мають доведену ефективність у сповільненні деменції та полегшенню стану людей із провалами в пам’яті. Музика, як і спорт, активують численні ділянки мозку, що відповідають за рух, пам’ять і мову
☝️Піклуйтеся про слух
Погіршення слуху може бути передвісником деменції, але слуховий апарат завадить когнітивному погіршенню. Тут є й інший аспект — подекуди порушення слуху в близьких люди сприймають як деменцію: людина наче не розуміє слів, не виконує прохання, ніби забуває про що була мова. А насправді це поки просто порушення слуху, і тут стане в пригоді слуховий апарат.
🚬Киньте курити
Це суттєвий фактор ризику — куріння на 18-30% збільшує ймовірність розвитку деменції та хвороби Альцгеймера. Куріння запускає вільнорадикальні процеси, і тим самим пошкоджує судини мозку і нейрони. Але якщо припинити курити, то через чотири роки ризик зводиться майже нанівець.
Зменшіть споживання тваринних жирів та червоного м’яса
І збільшіть частку овочів, коренеплодів, сочевиці і риби в раціоні. Це допоможе тримати баланс холестерину в нормі. Більше того, є люди, що генетично схильні до розвитку хвороби Альцгеймера в пізньому віці — це носії алелю ApoE4, що відповідає за транспорт холестерину в тілі. Саме їм правильні спосіб життя та раціон суттєво знижують ризик деменції. Незалежно від того, які у вас гени, пильнуйте свій раціон.
👩‍⚕️Піклуйтеся про здоров’я судин
Це включає в себе і контроль тиску: прийом препаратів для зниження тиску, зменшення споживанні солі та пітримку здорової ваги. Тривалі дослідження показали, що люди із індексом маси тіла понад 25 і 30 більш схильні до деменції.
💉Вчасно лікуйте зуби і не допускайте хвороб ясен
Нещодавні дослідження показали ймовірну роль бактерій Porphyromonas gingivalis, що викликають хронічне запалення ясен, в розвитку хвороби Альцгеймера.
🔸Вчасно виявіть та подолайте депресію
Депресія досить часто супроводжує похилий вік, але не є нормальною складовою життя. Депресія в старшому віці проявляється не як сум і пригніченість, а як брак сил і небажання виходити з дому та спілкуватися.
Факторами ризику розвитку депресії в старшому віці є хронічні хвороби, гормональні порушення, самотність і брак вітаміну В12, а також прийом низки лікарських препаратів. У боротьбі із депресією стануть в пригоді всі зазначені вище поради, активне спілкування і пошук діяльності, в якій ви бачите сенс, а також допомога лікарів, які призначать антидепресанти.
🥂Не зловживайте алкоголем
Хоча щодо алкоголю ситуація цікава. Деякі тривалі дослідження показали, що у людей, які помірно та мало споживали алкоголь, рідше розвивається деменція. . Це лише результати досліджень, а не настанова, адже безпечної дози алкоголю не існує.

Лікар-невролог неврологічного відділення             Шмигельський Валентин Валентинович 

 

Як запобігти деменції
Show Buttons
Hide Buttons