Розрізняють закриті і відкриті ушкодження. Закриті розриви сухожиль виникають частіше в області їх прикріплення до нігтьової фаланги, рідше – на рівні середньої фаланги. Ушкодження відбувається при ударі пальцем об тверду поверхню або в результаті форсованого згинання нігтьової фаланги.

Причинами відкритих ушкоджень можуть бути різані і колені рани, розтрощування м’яких тканин тилу кисті і пальців, а також вогнепальні поранення. Мимовільні (спонтанні) розриви сухожиль у осіб молодого віку зустрічаються украй рідко і пов’язані, найчастіше, з позамежними перевантаженнями або дегенеративно-дистрофічними захворюваннями. Ушкодження в області дистального міжфалангового суглоба супроводжується згинанням нігтьової фаланги, відсутністю активного розгинання і стабілізації. На рентгенограмі пошкодженого пальця визначається відрив кісткового фрагмента від нігтьової фаланги.

Для ушкоджень сухожиль розгиначів на рівні проксимального міжфалангового суглоба характерне положення, описане як “лебедина шия”, “подвійна контрактура Вайнштейна” і тому подібне.

Ушкодження на рівні долоні і зап’ястка супроводжується відвисанням пальця, його відставанням від інших пальців при розгинанні.

Ушкодження променевого або ліктьового розгиначі кисті можна визначити по випаданню відповідного виду рухів кисті.

Консервативне лікування. При “свіжих” (не більше 24 годин) закритих розривах сухожиль розгиначів пальців виконують знерухомлення за допомогою різного роду шин (Фогта, Розова, Вайнштейна, Волковой, Усольцевой, Bunnell, a, Hainzl, a, фірми W.Link та ін.) в положенні повного розгинання нігтьової фаланги і помірного згинання середньої (для послаблення напруги бічних порцій розгинача) впродовж 6 нед.

 Ефективність способів консервативного лікування дистальних розривів сухожиль розгиначів, (як і центральній порції розгинача) не перевищує 60 %. Причинами недостатньої ефективності лікування являються неможливість утримання пальця в строго певному положенні впродовж 6 нед., а також запізніле накладення фіксувальної пов’язки.

Оперативне відновлення сухожиль розгиначів пальців. Незважаючи на відносну простоту методик, приблизно третина оперативних втручань на сухожиллях розгиначів пальців закінчується незадовільними функціональними результатами.

Для надання стійкого положення розгинання в дистальному міжфаланговому суглобі вводять спицю Кіршнера.

При ушкодженні Segond, a. (відривши частини нігтьової фаланги разом з розгиначем) Z- образним або штыкообразным тильним розрізом шкіри виконують шов сухожилля розгинача міцною ниткою і чрескостную фіксацію на гудзик до подушечки пальця або на нігтьову фалангу. Кістковий фрагмент точно зіставляють.

Передопераційна підготовка включає лікувальну фізкультуру як пошкоджених, так і здорових променів і сегменту в цілому, лікувальну гімнастику синергистов і пошкоджених м’язів, відновлення пасивної рухливості суглобів, приведених в рух пошкодженим сухожиллям, підготовку шкіри до операції. Збереження пасивної рухливості суглобів -важное умова лікування.

Для ліквідації контрактури застосовують лікувальну гімнастику, яку проводять по 20-30 хв. кілька разів в день з інтенсивністю, що виключає появу болю.

Післяопераційний період включає комплекс заходів раннього, пізнього періоду і періоду посиленої розробки. Період посиленої розробки може тривати від 1 до 5-6 міс.

Тривалість періоду визначається ефективністю розробки активних рухів. Хворий повинен знаходитися під динамічним лікарським наглядом. Хірург і фахівець з реабілітації визначають програму збільшення навантаження, черговість фізіотерапевтичних процедур.

Лікар-хірург  ВПРХ – Щарий В.Г.

Ушкодження сухожиль розгиначів пальців і кисті
Show Buttons
Hide Buttons