Перелом човноподібної кістки при травмах кисті виникає найчастіше, і виною тому її анатомічні особливості. Вони ж є причиною і поганого зрощення перелому і розвитку ускладнень. Це створює певні складності при лікуванні переломів човноподібної кістки, збільшує термін іммобілізації та період відновного лікування.

 Човноподібна кістка частіше травмується не тільки з-за крихкості, але і з-за особливостей розташування: вона займає крайнє положення в 1-му ряду зап’ястя і часто при травмі буває затиснута між променевою кісткою передпліччя з одного боку і головчатой і багатокутної кістками – з іншого боку.

Причиною перелому човноподібної кістки може бути падіння на долоню, сильний удар по кисті, удар кулаком, а також цей вид перелому може супроводжувати вивих півмісяцевої кістки, коли вона здавлює човноподібну, при різкому розгинанні кисті. Механізм перелому найчастіше непрямий, тобто без безпосереднього удару в кисть. Наприклад, при різкому перерозгинанні кисті човноподібна кістка притиснута до променевої кістки, інша її половина піддається різкому тиску головчатой кістки, у результаті кістка розламується.

Другим за частотою є відрив горбистості човноподібної кістки, що виникає в момент різкого приведення кисті в ліктьову сторону, за рахунок сильної тяги з боку прикріплюється до цієї горбистості зв’язки.

Розрізняють кілька видів: За наявності пошкодження шкірних покривів: Закритий – без порушення цілісності шкіри; Відкритий – з наявністю рани на шкірі. За характером пошкодження кістки: Без зміщення відламків – перелом-тріщина; Зі зміщенням – осколки кістки віддалені один від одного; Роздробленный – з безліччю осколків; Компресійний – здавлення тіла кістки, зменшення його товщини. За анатомічною рівня: Перелом тіла кістки; Перелом полюса кістки; Відрив горбистості (горбика), до якої прикріплюються зв’язки. Крайовий перелом – відрив крайового фрагмента. Всі перераховані переломи човноподібної кістки є внутрішньосуглобових, сполученими з порожниною променево-зап’ясткового суглоба або суглобів зап’ястя, за винятком відриву горбка.

Симптоми перелому човноподібної кістки кисті.

 Основними проявами перелому є: Біль; Крепітація (хруст); Припухлість; Обмеження рухів; Підшкірний крововилив. Біль визначається дещо вище підстави 1-го пальця кисті, посилюється при рухах. Тут же визначається хрускіт відламків при пальпації, набряклість тканин. Згинання і розгинання пальця і всієї кисті обмежені. Підшкірний крововилив розповсюджується по тильній поверхні кисті. Типовим симптомом перелом човноподібної кістки є різке посилення болю при натисканні на 1-й палець уздовж його осі.

Методи діагностики

 Більшість переломів човноподібної кістки кисті добре видно на звичайній рентгенограмі, але не завжди. Якщо присутні явні симптоми перелому, а на знімку він не видно, призначають більш точне дослідження: Комп’ютерну томографію; МРТ (магнітно-резонансну томографію). Ці дослідження проводяться в 3D-форматі, тобто зображення виходить 3-мірне. У дітей молодшого віку застосовують ультразвукове сканування. Характерним рентгенологічним ознакою перелому є наявність лінії просвітлення в кістки, це і є лінія перелому.

Перша допомога потерпілому

Людині, яка одержала травму кисті, необхідно надати першу допомогу. Її завданням є зменшення болю, набряку та попередження зміщення відламків, яке може статися під час рухів. Потерпілому потрібно дати знеболюючий препарат із серії аналгетиків (анальгін, баралгін, пенталгін) або нестероїдних протизапальних засобів (ібупрофен, диклофенак, індометацин та аналоги). Іммобілізацію кисті потрібно накласти так, щоб знерухомити променевозап’ястний суглоб: руку треба підвісити в зручному зігнутому положенні, охопивши хусткою або шарфом шию. Для зменшення травматичного набряку на область зап’ястя треба покласти холод: міхур або пакет з льодом, грілку з холодною водою. Якщо поруч є аптека, можна купити ампулу хлоретилу і обробити область травми з обох сторін Якщо рука деформована, не можна намагатися вправити її. Достатньо фіксувати руку в такому положенні, яке сформувалося в результаті травми.

Лікування перелому човноподібної кістки кисті

 Лікувальна тактика залежить від характеру перелому, точніше – від стану уламків кістки. Лікування травми без зміщення Якщо немає зсуву, проводиться консервативно, воно включає 2 періоду: Іммобілізацію; Відновне лікування. Для іммобілізації накладається гіпсова шина. При цьому вона повинна фіксувати 1-й палець повністю, інші пальці залишаються вільними. Верхня межа пов’язки повинна доходити до ліктьового суглоба, але залишати його вільним. Кисть встановлюється в стан легкого розгинання (до 30°) і легкого відхилення в ліктьову сторону. Так створюються кращі умови для стояння відламків і кровообігу кисті. Іммобілізація триває не менше 2 місяців. Через 10 тижнів пов’язку обережно знімають і роблять контрольний знімок. Залежно від стану щілини перелому, фіксація може тривати до 3 місяців, критерієм знову-таки є рентгенологічний контроль. За зняття пов’язки призначається комплекс реабілітаційного лікування.

Лікування травми зі зміщенням Якщо є зміщення відламків, навіть незначне, розраховувати на їх зрощення не можна із-за поганого кровообігу човноподібної кістки. Тому виконується операція остеосинтезу. Остеосинтез при переломі човноподібної кістки може виконуватися в 2-х варіантах: З’єднання відламків металевими спицями, гвинтами; З’єднання трансплантата – невеликої ділянки кістки, взятого, наприклад, з гомілки. При крайових переломах просто видаляють відірвалися ділянки кістки, щоб вони не викликали в подальшому болі і порушення функції. Після операції накладають гіпсову шину на термін 2-3 місяця, потім роблять контрольний знімок.

Тумбашян Артур Станіславович                            Лікар-хірург

Перелом човноподібної кістки кисті: лікування і терміни відновлення руки
Show Buttons
Hide Buttons