При цукровому діабеті порушується обмін речовин, через що хворий часто страждає на зайву вагу або ожиріння.

Загальна характеристика лікувальної дієти №9

Дієта №9 характеризується зниженою енергоцінністю, що досягається за рахунок зменшення кількості легкозасвоюваних вуглеводів та тваринних жирів. Вміст білків у раціоні знаходиться в межах норми або дещо її перевищує. Заборонені цукор та будь-які солодощі. Дієтою помірно обмежується кількість солі та продуктів, багатих на холестерин та екстрактивні речовини. Навпаки, збільшена кількість продуктів, що містять ліпотропні речовини, вітаміни, харчові волокна. Маються на увазі кисломолочний сир, риба, морепродукти, фрукти, овочі, хліб з борошна грубого помелу, крупи з цільного зерна. У лікувальній дієті №9 надається перевага запеченим та вареним стравам, хоча, іноді можна їсти смажені та тушковані наїдки. Для підсолодження страв рекомендовано використовувати замінники цукру: сорбіт та ксиліт. Температура страв – у межах норми. Режим харчування відповідає 5-6 прийомам їжі протягом доби, при рівномірному розподіленні вуглеводів.

Перелік рекомендованих та заборонених продуктів лікувальної дієти №9

Хліб та інші вироби із борошна.  Дієтою дозволене споживання житнього, білково-висівкового, білково-пшеничного, пшеничного із борошна другого ґатунку хлібу у кількості близько 300 г/добу. Також, можна їсти вироби із нездобного тіста при обов’язковому зменшенні кількості хлібу у раціоні.  Заборонене споживання виробів із здобного та слойоного тіста.

Супи:  Можна їсти овочеві супи, борщі, м’ясну та овочеву окрошку, слабкі та нежирні м’ясні, рибні, грибні бульйони з додаванням овочів, дозволених круп, картоплі та фрикадельок. Не допускаються насичені та жирні бульйони, молочні супи з манною та рисовою крупами, локшиною.

М’ясо та птиця:  Можна споживати нежирну яловичину, телятину, обрізну та м’ясну свинину, баранину, кролятину, курятину, індичку. М’ясо можна тушкувати, варити або смажити після попереднього відварювання цілим шматком або у рубленому вигляді. Допускаються дієтичні та діабетичні ковбаси, варений язик, в обмеженій кількості – печінка. Заборонене споживання жирних сортів, качки, гуски, копченостей, консервів.

Риба: Дієта №9 допускає споживання нежирних сортів риби – можна запікати, варити, зрідка смажити. Рибні консерви, також, дозволені, але приготовані мають бути у власному соку або томаті. Не допускається споживання жирних сортів риби, соленої та консервованої в олії риби, ікри.

Молочні продукти: Дозволені кисломолочні напої та молоко, нежирний або напівжирний кисломолочний сир та страви з нього, в обмеженій кількості – сметана. Також, можна їсти нежирний та несолоний сир.

Заборонені солоні сорти сирів, вершки, солодкі творожні сирки.

Яйця: Дозволені у кількості до 1,5 штуки/добу, варені яйця, у складі білкових омлетів. Обмежена кількість жовтків.

Крупи:  Допускають виключно у межах норми вуглеводів. Можна їсти гречану, ячмінну, пшоняну, перлову та вівсяну каші. Також, не заборонені бобові культури.  Зовсім заборонені або різко обмежені манна, рисова крупи та макаронні вироби.

Овочі:  При врахуванні норми вуглеводів у раціоні дієти дозволена картопля, а, також, морква, буряк, зелений горошок. Бажаним є споживання овочів, що містять менше 5% вуглеводів. До таких належать капуста, кабачки, гарбуз, огірки, помідори, салат, баклажани. Овочі можна варити, тушкувати, запікати, зрідка – смажити. Не допускаються солені та мариновані овочі.

Плоди та солодощі:

У будь-якому вигляді можна їсти кисло-солодкі ягоди та фрукти. Дозволене споживання желе, мусів, компотів із замінниками цукру. У обмеженій кількості допускається мед. Забороненими є виноград, родзинки, банани, інжир, фініки, цукор, варення, цукерки, морозиво.

Напої:  Можна пити чай, каву з молоком, овочеві соки, соки з майже несолодких ягід або фруктів, шипшиновий відвар.

Ніколаєва Оксана Станіславівна                    Зав. відділенням 

ДІЄТА № 9 при цукровому діабеті
Show Buttons
Hide Buttons