Вальгусна деформація стоп (hallux valgus) – захворювання, при якому викривляється плюс-фаланговий суглоб першого пальця і деформуються інші пальці. Захворювання характеризується неможливістю носіння звичайного взуття з – за що утворилася “шишки” біля основи великого пальця і супроводжується ниючий біль.
Симптоми вальгусної деформації:
• відхилення великого пальця стопи назовні, поступове збільшення «кісточки»;
• молоткоподібна деформація інших пальців стоп;
• біль в суглобах стоп;• швидка стомлюваність ніг;
• складності з підбором взуття.
Методи діагностики:
• обстеження у ортопеда;
• рентгенографія стоп в 3-х проекціях;
• плантографія – відбитки стоп для виявлення плоскостопості.
Захворювання зі схожими симптомами: артрит; подагра; деформуючий остеоартроз.
Перебіг захворювання: Вальгусна деформація стоп розвивається поступово. Спочатку пацієнт скаржиться на те, що стало незручно носити взуття звичного розміру, складно підібрати взуття, потім з’являються болі в стопах до кінця дня, викривляється перший палець стопи. Кісточка на стопі з наростаючим поперечним плоскостопістю значно деформують передній відділ стопи. підошва його ущільнюється і вибухає в центрі; в цьому місці утворюються хворобливі Намін і мозолі, різко ускладнюють ходьбу; другий палець піднімається догори і часто набуває форми молотка (молоткоподібний палець) – він зігнутий, що не розгинається, на ньому утворюється мозоль. В цілому деформація погіршує кровопостачання і іннервацію переднього відділу стопи, що сприяє і розвитку артрозу.
Ускладнення: при відсутності лікування суглоби стопи постійно деформуються – виникає хронічний бурсит; перебудова структури плюсневих кісток – хвороба Дейчлендера.
Прогноз. При незначній деформації і своєчасному лікуванні зовнішній вигляд і функцію суглобів стоп можна відновити. У запущених випадках болі можуть зберігатися навіть після операції.
Причини і профілактика: Причина вальгусноЇ деформації стоп – поперечна плоскостопість, генетика, ендокринні порушення, остеопороз. В основі захворювання лежить вроджена слабкість сполучної і кісткової тканин, що призводить до розвитку плоскостопості. Розвитку деформації сприяє неправильно підібране взуття. Особливо це стосується високих каблуків і взуття з вузьким носком. Таке взуття веде до нерівномірного розподілу навантаження, яка більше падає на передній відділ стопи, в результаті чого виникає деформація цієї зони і розвивається артроз суглоба великого пальця.
Профілактика:
- огляд ортопедом для своєчасного виявлення плоскостопості; • носіння раціональної взуття (без шпильок, без гострих носів, з натуральних матеріалів, каблук не вище 7 см);
- носіння ортопедичних устілок; • якщо професія пов’язана з тривалим перебуванням на ногах, дотримуватися режиму праці та відпочинку.
Лікування: Лікуванням вальгусноЇ деформації стоп займається ортопед. Звертатися до лікаря необхідно при перших ознаках захворювання, так як корекція деформації на ранніх стадіях може уберегти від операції:
• підбір ортопедичних устілок
• призначення комплексу лікувальної фізкультури, що перешкоджає розвитку плоскостопості.
При запущених формах хвороби потрібна операція. Остеотомія – складна кісткова реконструкція, яка включає в себе втручання на кількох кістках стопи, спрямована на зміну осі плеснової кістки і першої фаланги великого пальця.
Лікар-хірург Луконін О.В.