Атеросклероз – це хронічне захворювання артерій, що супроводжується нашаруванням жироподібної речовини – холестерину на  внутрішній стінці артерій.

Причин розвитку атеросклерозу може бути багато. Серед них – і хронічне запалення судин, і спадкові дефекти артерій, і руйнування судин надмірною кількістю вільних радикалів, і гормональні вікові зміни, і інфекційні, зокрема, хламідії та цитомегаловірус.

Хто ризикує?

Курці, любителі алкоголю, гіпертоніки (до них зараховуються ті, у кого артеріальний тиск 140/90 мм рт ст.), діабетики, особливо ті, що нехтують рекомендаціями щодо здорового способу життя; люди з надмірною вагою та ожирінням, палкі прихильники жирної, смаженої їжі та червоного м’яса і вперті нелюбителі активного способу життя.

Порушення роботи судин головного мозку є типовим проявом загального атеросклерозу.

Є три стадії цього процессу

  • На першій стадії поступово розвиваються погіршення пам’яті, уваги, головні болі, загальна слабкість, але всі ці явища тимчасові – після відпочинку та зміни обстановки вони зникають та на працездатність не суттєво впливають.
  • На другій стадіїголовні болі стають затяжними, часто супроводжуються запамороченням, з’являється слабкість, дратівливість, пам’ять ще більше погіршується, причому давні події пригадуються чіткіше, ніж недавні, виконувати звичні робочі обов’язки стає важко, при читанні губиться відчуття змісту, доводиться часто повертатися до вже прочитаного.
  • На третій стадіїпам’ять ще більше погіршується, люди довго не можуть пригадати головні дати свого життя, професійно повністю непридатні. Прояви атеросклерозу судин головного мозку досягають максимуму, який виражається у вигляді інсультів та слабоумства.

Ще більш серйозні ознаки виявляються при стенозі судин, які живлять певні ділянки головного мозку – це порушення ходи та координації рухів, однобічне відчуття оніміння певних ділянок тіла – лівої чи правої половини обличчя, руки або ноги.  Язик “заважає” у роті, важко чітко розмовляти. Але ці ознаки протягом доби зникають. Повне припинення кровотоку приводить до інсульту.

Профілактика і попередження хвороби

Профілактичні заходи, спрямовані на запобігання захворювання досить прості.

  • Контроль і нормалізація АТ.
  • Регулярне і помірне фізичне навантаження.
  • Правильне і корисне харчування.
  • Захист від стресів і занепокоєнь.
  • Регулярне відвідування кардіолога, невролога.

При дотриманні рекомендацій лікаря і своєчасному виявленні захворювання, можна домогтися стійкої ремісії атеросклерозу.

Лікар – невропатолог   Паладько С.А.

Атеросклероз судин головного мозку: профілактика і лікування
Show Buttons
Hide Buttons