Епілепсія є одним з нечисленних захворювань, напади якого викликають у людей розгубленість і часто паніку. Судоми, синюшність шкіри, піна з рота, крик — все це може стати причиною сильного стресу для  непідготовленої людини, що стала свідком епілептичного нападу.

В основному це пов’язано з тим, що мало хто дійсно знає, що потрібно робити під час нападу, щоб не нашкодити хворому. Такі напади завжди з’являються раптово і здаються некерованими, можуть трапитися з людиною в будь-який час і в будь-якому місці: в транспорті, на роботі, прогулянці і т.д. Під час нападу потерпілий знаходиться в несвідомому стані і потребує допомоги і підтримки оточуючих нього людей. Тому кожному з нас слід знати, що робити при нападі епілепсії у людини. Першу долікарську допомогу треба надавати максимально швидко і точно, це допоможе запобігти чиєїсь загибелі.

В Україні, за останніми даними [2012, МОЗ] епілепсія займає 3-є місце за розповсюдженістю серед хвороб нервової системи, смертність при епілепсії в 2-3 рази перевищує таку у популяції, що пов’язанo значною мірою з етіологією захворювання (цереброваскулярні хвороби і пухлини мозку), нещасними випадками під час нападів(травми, утоплення і та ін), а також з випадками так званої SUDEP- раптової неочікуваної смерті при епілепсії.

Під час приступу, знаходячись поряд із хворим, потрібно зберігати спокій, не робити йому штучного дихання, не намагатися відкрити рота, проштовхуючи через затиснуті зуби різні предмети. Не можна давати пити воду або інші ліки, так як вони можуть потрапити в дихальне горло. Не слід насильно стримувати рухи.

Перша допомога полягає в проведенні наступних заходів:

  1. Якщо напад стався в людному місці (на переході, проїжджій частині), обережно перемістіть людину в безпечне місце. Для цього підхопіть його під руки і, притримуючи голову, перемістіть з небезпечної ділянки. В іншому випадку переміщати потерпілого не можна.
  2. Щоб вберегти пацієнта від травмування, його треба покласти на рівну
    поверхню, підкласти під голову щось м’яке.
  3. Потрібно прибрати від пацієнта все предмети, якими він мимоволі може завдати собі шкоди – столові прилади, посуд, будь-які гострі або ріжучі речі. Зняти всі стягуючи предмети одягу — краватку, ремінь, комір сорочки, розстебнути гудзики і т.п.
  4. Повернути голову на бік для попередження западання язика, потрапляння слини у дихальні шляхи.
  5. Судоми пройдуть через декілька хвилин. Після нападу треба спокійно дочекатися, поки хворий прийде до тями, оскільки певний час він може бути дезорієнтованим. Часто після нападу настає сон. Не намагайтеся розбудити хворого.
  6. Обов’язково запам’ятайте час початку судомного нападу. Тривалість нападу є критерієм необхідності виклику швидкої допомоги. Так, якщо припадок триває більше 5 хвилин чи після першого нападу почався другий, хворий отримав травму або це вагітна жінка, якщо це сталося вперше треба викликати швидку допомогу-набирайте «103».

NB Перша допомога при нападі епілепсії у дорослих і дітей відрізняються тим, що дитині слід обов’язково викликати бригаду швидкої.

Після епілептичного нападу у потерпілого спостерігається слабкість, млявість, сплутаність свідомості. Найчастіше він не пам’ятає, що сталося з ним, тому слід заспокоїти його та пояснити що сталося. Не дозволяйте робити різких рухів. У деяких випадках напад супроводжується мимовільним сечовипусканням. Переконайте людину, що ви готові їй допомогти (в тому числі, уникнути психологічного дискомфорту).

Дуже важливо знайти в собі сили і допомогти. Від того чи  зробите ви ці нехитрі маніпуляції, буде залежати життя  хворої людини, т.я. помирають не від епілептичного нападу, а від не наданої вчасно допомоги.

Лікар – невропатолог МЛ №4  Іржицька Н.Я.

Як допомогти людині під час епілептичного нападу
Show Buttons
Hide Buttons