Облітеруючі захворювання судин нижніх кінцівок – це група захворювань, що характеризується поразкою артерій з так званим ішемічним синдромом і прогресуючою течією.

На розвиток облітеруючих захворювань впливають наступні чинники: порушення ліпідного обміну і, внаслідок це, відкладення атеросклеротичних бляшок на внутрішній оболонці магістральних артерій. Також внаслідок частого переохолодження, нікотинової і алкогольної інтоксикації вражається внутрішня оболонка (інтиму) артеріол. При прогресі патологічних змін погіршується кровоток і живлення тканин кінцівки, що у результаті призводить до їх некрозу. До цих захворювань схильні люди різного віку і статі.

Захворювання артерій найчастіше проявляють себе болем в ногах (кульгавість, що т.з. перемежається). При проходженні певної дистанції з’являється біль в литках (з однієї або обох сторін), при цьому людині необхідно зупиниться і відпочити. Це пояснюється тим, що при навантаженні м’язам потрібний більший приплив крові, а він обмежений із-за патологічного звуження артерій. При прогресі захворювання дистанція ходьби зменшується, на ногах випадає волосся (гипотрихоз), м’язи ніг атрофуються із-за постійного кисневого голодування. На пізніх стадіях захворювання біль турбує і в стані спокою, більше вночі, коли ноги знаходяться в горизонтальному положенні, що зменшує приплив крові. Коли пацієнт опускає ноги з ліжка вниз, біль зменшується.    Для визначення поразки артерій кінцівок використовують наступні основні методи дослідження:

– функціональні проби;

– ультразвукову доплерографію;

– дуплексне ультразвукове сканування;

– контрастну ангіографію

Для успішного лікування облітеруючих захворювань необхідно уникати переохолодження, виключити вживання алкоголю і тютюнокуріння, провести корекцію обміну жирів і вуглеводів. Вибір лікування залежить від характеру і поширеності поразки артерій, міри ішемії, швидкості прогресу захворювання і загального стану пацієнта. Спочатку проводять консервативне лікування. Застосовують лікарські препарати, дія яких спрямована на:

– розширення судин;

– зниження здатності згущуватися крові;

– поліпшення живлення тканин;

– корекцію рівня холестерину

Використовують фізіотерапевтичне і санаторно-курортне лікування:

– ультразвукову терапію;

-динамічні струми;

– низькочастотну магнітотерапію;

– ВЧ – терапію на комірну зону;

– грязьові озокеритові і парафінові аплікації;

– сірчано-водневі і скипідарні ванни;

– рефлексотерапію

Оперативне лікування облітеруючих захворювань проводиться тільки при неефективності консервативного лікування, при прогресі захворювання, при розвитку серйозних ускладнень (гангрена і тому подібне) після усебічного обстеження.

При появах перших симптомів артеріальної недостатності треба негайно звернутися до лікаря – це дозволить своєчасно почати лікування і попередити розвиток важких ускладнень.

Лікар-хірург поліклінічного відділення               Михайлов О.І.

 

Облітеруючі захворювання артерій нижніх кінцівок
Show Buttons
Hide Buttons